Slider
W dniu wczorajszym, tj. 3 maja 2021 r. członkowie Grupy Górskiej działającej przy OSP w Moszczenicy wyruszyli na pierwszą w tym roku wyprawę. Tym razem były to Gorce, a głównym celem budząca się do życia przyroda - przede wszystkim krokusy, jakże piękny symbol naszych gór.
 
Grupa wyjechała z Moszczenicy o 9.00 by już o 10.30 zaparkować samochody na przełęczy Knurowskiej (835 m n.p.m.). Pogoda, choć pokazywało się słońce, była bardzo wietrzna, temperatura na przełęczy wynosiła tylko około + 5 stopni. Mimo to humory dopisywały.
 
Szlak na początkowym odcinku niezbyt trudny dość szybko doprowadził grupę na Czerteż (984 m n.p.m.), a następnie na Bukowinę (989 m n.p.m.). Od tej wysokości było już trochę trudniej, gdyż szlak był coraz bardziej błotnisty, miejscami coraz częściej pojawiał się śnieg. Jednak bez większych przeszkód grupa dotarła na Polanę Zieleniec zdobywając po drodze jeszcze jeden szczyt - Stus (1126 m n.p.m.). Na polanie czekały na grupowiczów upragnione krokusy. Było ich tam tysiące! Nie pozostało nic innego, jak napawać oczy ich widokiem i robić szybko zdjęcia, póki jeszcze świeciło słońce.
 
Pogoda zaczęła się drastycznie zmieniać. Zaczął sypać śnieg. Nasza grupa miała w planach jeszcze wyjście na Turbacz, najwyższy szczyt Gorców, skąd rozciągają się wspaniałe widoki. Podeszliśmy pod halę Młyńską i byliśmy już pod szczytem Kiczory (1282 m n.p.m.), kiedy przyszła zamieć śnieżna utrudniająca widoczność praktycznie do kilkunastu metrów. Temperatura również zaczęła spadać w okolicę 0. W takich warunkach nie było sensu ryzykować zdrowiem, a i nie było szans na to, by coś z Turbacza zobaczyć. W związku z tym zrezygnowaliśmy z wejścia na Turbacz i postanowiliśmy wracać na parking.
 
Na dole znów zaświeciło słońce, choć temperatura już się zbytnio nie podwyższyła.
 
Najważniejsze, że cel, jakim były krokusy oraz rozruszanie się grupowiczów po przerwie zimowej, został osiągnięty. Naładowani energią już planujemy następną wyprawę. Tym razem będą to Tatry w czerwcu.
 
 
01
02
03
04
05
06
07
08
REJESTR ZDARZEŃ
2021
osp moszczenica

9

POŻARY
osp moszczenica

33

MIEJSCOWE ZAGROŻENIA
osp moszczenica

0

ALARMY FAŁSZYWE
osp moszczenica

42

OGÓŁEM
Czad - cichy zabójca!
Nie wypalaj traw!
Zostań strażakiem!
Przekaż nam swój 1%.
MINIONY ROK W LICZBACH
2020
osp moszczenica

6

POŻARY
osp moszczenica

50

MIEJSCOWE ZAGROŻENIA
osp moszczenica

3

ALARMY FAŁSZYWE
osp moszczenica

59

OGÓŁEM
POTRZEBUJESZ POMOCY, ZADZWOŃ 112 LUB 998
Image
Ochotnicza Straż Pożarna w Moszczenicy

ul. Gorlicka 125
38-321 Moszczenica

Tel: 791-232-711
E-mail: redakcjaospmoszczenica@gmail.com