subpageslide.jpeg

Ostatni czas nad powiat gorlicki przyniósł widmo pożarów budynków mieszkalnych. Warto zadać sobie pytanie czy można było im zapobiec? Co robić, aby w naszych domach do pożarów nie doszło?

 

Musimy zacząć od zadania sobie pytania: Czy mój dom lub mieszkanie są zabezpieczone przed pożarem? Pewnie nikt nie dopuszcza do siebie myśli o tym żywiole, jednak lepiej zapobiegać, niż później zmagać się ze skutkami pożaru, które mogą być tragiczne.

 

Instalacja elektryczna

Zacznijmy od instalacji elektrycznej. Należy pamiętać żeby zadbać o właściwe rozprowadzenie instalacji elektrycznej. Nie może być tak, że kable wiszą gdzieś na wierzchu a gniazdka są przeciążone. Należy pamiętać, że polskie prawo budowlane nakazuje właścicielom bądź zarządcom nieruchomości dokonywać obowiązkowych kontroli instalacji elektrycznych minimum, co 5 lat. Warto też wyłączać z prądu nieużywane urządzenia elektryczne.

 

Instalacja gazowa

Zgodnie z prawem budowlanym, co najmniej raz w roku powinno się sprawdzić stan techniczny instalacji gazowej w naszym domu.

 

Przewody kominowe i wentylacyjne

Częstą przyczyną pożarów ą kominy, to właśnie w nich pali się sadza. Pożar sadzy w kominie może być bardzo groźny, a paląca się sadza potrafi osiągnąć temperaturę powyżej 1000 stopni Celsjusza. Niejednokrotnie zdarza się tak, że w wyniku pożaru sadzy w kominie ogień potrafi przedostać się na więźbę dachową lub podłogę. Szczególne zagrożenie jest w przypadku domów drewnianych. Jeśli dom ogrzewamy paliwem stałym(drewno, węgiel itp.) to komin należy czyścić, co najmniej cztery razy w roku. Jeśli do ogrzewania używamy paliwa gazowego lub płynnego to komin powinno się czyścić dwa razy w roku. Przynajmniej raz w roku powinno się wyczyścić także przewody wentylacyjne. W przypadku kotłów gazowych należy robić przegląd urządzenia tuż przed sezonem grzewczym.

 

Czujka dymu

W każdym domu warto zainstalować czujnik dymu, to proste i naprawdę niedrogie urządzenie, która działa na baterię i które mocujemy na suficie. W domu z poddaszem warto, aby były dwie takie czujki, po jednej na każde piętro. To proste i nie wielkie urządzenie może uratować życie nasze i naszych bliskich.

 

Gaśnica

Gaśnica to podstawowa sprawa i powinna być ona w każdym domu. W domach jednorodzinnych powinny być dwie gaśnice, natomiast w mieszkaniu wystarczy jedna. Gaśnicę najlepiej ulokować w łatwo dostępnym miejscu. Po zakupie gaśniczy trzeba nauczyć się jej używać, bo w przypadku pożaru nie będzie czasu, aby zastanawiać się jak ją odblokować.

 

Kuchnia

Warto zwrócić też uwagę na naszą kuchnie, a dokładnie na to, aby nie zostawiać bez nadzoru żywności na włączonej kuchence. Wszystkie przedmioty łatwopalne(ręczniki, ścierki, torby plastikowe, zasłony) trzymać, co najmniej dwa metry od kuchenki.

 

Plan ewakuacji

Zapewne mało, kto o tym myślał, ale w przypadku zagrożenia warto mieć przygotowany odpowiedni plan ewakuacji. Warto przemyśleć wszystko tak, aby w przypadku pożaru szybko i bezpiecznie wyprowadzić rodzinę z domu czy mieszkania trawionego przez ogień. Należy pamiętać gdzie w domu znajdują się gaśnice.

REJESTR ZDARZEŃ
2021
osp moszczenica

10

POŻARY
osp moszczenica

33

MIEJSCOWE ZAGROŻENIA
osp moszczenica

0

ALARMY FAŁSZYWE
osp moszczenica

43

OGÓŁEM
Czad - cichy zabójca!
Nie wypalaj traw!
Zostań strażakiem!
Przekaż nam swój 1%.
MINIONY ROK W LICZBACH
2020
osp moszczenica

6

POŻARY
osp moszczenica

50

MIEJSCOWE ZAGROŻENIA
osp moszczenica

3

ALARMY FAŁSZYWE
osp moszczenica

59

OGÓŁEM
POTRZEBUJESZ POMOCY, ZADZWOŃ 112 LUB 998
Image
Ochotnicza Straż Pożarna w Moszczenicy

ul. Gorlicka 125
38-321 Moszczenica

Tel: 791-232-711
E-mail: redakcjaospmoszczenica@gmail.com