Czy wiecie Państwo, że prosty nawyk zamykania drzwi do sypialni przed snem może uratować życie? To naprawdę prosta czynność, o której do tej pory zbyt wiele się nie mówiło. Czas to zmienić.

Twórcy kampanii „Close before you doze”(Zamknij zanim zaśniesz) swoją akcję opierają na 10 latach testów i obserwacji. Zamknięte drzwi wpływają na wolniejsze rozprzestrzenianie się ognia, a gazy pożarowe wolniej napływają do innych pomieszczeń.

Zamknięte drzwi odcinają też dopływ tlenu do pokoju, w którym wybucha pożar, a jak wiemy tlen jest niezbędny do podtrzymania procesu spalania. Prosty przykład to ugaszenie płonącej rzeczy kocem gaśniczym, gdzie odcinamy dopływ tlenu, czyli jeden z niezbędnych czynników do podtrzymania procesu spalania.

Zamknięte drzwi dają nam również więcej czasu na zareagowanie w przypadku pożaru, gdzie liczy się każda sekunda. Mamy więcej czasu na ucieczkę np. przez okno lub balkon, jeśli istnieje taka możliwość.

W dzisiejszych czasach ogień rozprzestrzenia się szybko i łatwo, ponieważ wiele mebli wykonanych jest z łatwopalnych tworzyw sztucznych, które w przypadku pożaru są też bardzo toksyczne.

Poniżej film, który pokazuje ile znaczą zamknięte drzwi w przypadku pożaru.

Zachęcamy też do przesłuchania utworu „Zamknij Zanim Zaśniesz” nagranego przez strażaków.

Zamykanie drzwi to bardzo prosty nawyk, który ratuje życie. Bezpieczeństwo zaczyna się właśnie od takich małych kroków.