W miniony piątek 28 kwietnia 2023r. lekcje w Zespole Szkół w Moszczenicy przerwał długi dźwięk dzwonka i okrzyk „ewakuacja”. Na szczęście była to tylko ewakuacja próbna, którą wspólnie z Dyrekcją szkoły przeprowadzali nasi Druhowie.

Ewakuacja zespołu szkół była także okazją dla naszych strażaków na krótkie ćwiczenia. Po dzwonku oznaczającym ewakuację, uczniowie wraz z nauczycielami zaczęli opuszczać swoje klasy. Na placu przy szkole każdy z nauczycieli liczył stan osobowy swojej klasy. Okazało się, że w jednej z klas brakuje uczennicy i fakt ten natychmiast zgłoszono Kierującemu Działaniem Ratowniczym ze straży pożarnej.

Nasze założenie polegało na tym, iż Państwowa Straż Pożarna i inne jednostki powiatu gorlickiego prowadziły działania w innej części powiatu. Do zdarzenia wyjechały dwa zastępy OSP Moszczenica, które przez pewien czas same musiały radzić sobie z pożarem.

Strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze w szatni budynku Zespołu Szkół w Moszczenicy. Do budynku weszła rota strażaków w aparatach ODO z linią gaśniczą i kamerą termowizyjną. Druga rota sprawdzała wszystkie pozostałe pomieszczenia w budynku, czy na pewno wszyscy zostali ewakuowani.

Strażacy odnaleźli poszkodowaną uczennicę, która miała objawy zatrucia dymem. Dziewczyna została przekazana Druhom tworzącym stanowisko medyczne.

Ratownicy zlokalizowali i ugasili źródło ognia przed przyjazdem Państwowej Straży Pożarnej. Budynek został sprawdzony kamerą termowizyjną i oddymiony.

Ewakuacja połączona z ćwiczeniami naszych Strażaków była świetnym i ciekawym widowiskiem dla uczniów Zespołu Szkół w Moszczenicy, wśród których są przecież członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP Moszczenica.

Po wykonaniu zadania na sali gimnastycznej dokonano krótkiego podsumowania ewakuacji. Dh Damian Markowicz – prezes OSP Moszczenica i dh Tomasz Pijanowski – wiceprezes OSP Moszczenica, którzy przyglądali się ewakuacji nie wnieśli żadnych uwag. Podczas ewakuacji świetnie spisała się Dyrekcja szkoły, Nauczyciele i Konserwator.

ewa-002
ewa-001